2019 Mutfak Tasarımı – Amerikan Mutfak Dekorasyonu – Ahşap Mutfak Dolapları

2019 Mutfak Tasarımı

Mutfakta çok vakit geçirdiğimizden bazen orada vakit geçirmekten sıkılıyoruz. Bu durumun önüne geçmek için 2019 mutfak tasarımlarına imkan varsa bir göz atmak gerek. Çünkü gelişen teknoloji sayesinde artık pek çok model kişilerin zevklerine özel olarak satışa sunuluyor. Bu sayede mutfakta vakit geçirirken daha keyifli olmak ve evinizi daha şık bir hale kavuşturmanız mümkün. İdeal bir mutfağın orada yemek yapan, bulaşık yıkayan bir kişiyi uğraştırmaması gerek. Lüzumlu malzemeler bir noktada olmalı ki fazla uğraşmadan bulunsun ve iş birince rahat bir şekilde tekrar yerine yerleştirilebilsin. Pratik tasarımlarla bunu başarmak artık çok kolay.

Mutfak tasarımı yapacak olan insanların seçenekleri arasında Amerikan tipi mutfaklar da yer alıyor ve son zamanlarda bu mutfak tipine olan rağbetin bir hayli arttığını görüyoruz. Türkiye’de genellikle üretim maliyetlerini azaltmak amacıyla 1+1 ya da 2+1 evlerde tercih ediliyor gibi görünse de aslında artık her evde kendine yer buluyor gibi. Yani zamanla geniş yapılı evlerde de Amerikan tipi mutfakları görürsek şaşırmamamız gerek. Kadınlar bir mutfağın tasarımında en fazla dolaplara önem verirler. Kolay temizlenebilir olması hacmi, büyüklüğü ve kullanışlı olması tercih yaparken en çok dikkat edilen özelliklerdir. Özellikle stüdyo tipli dairelerde bu tip tasarımların kullanışlığı daha da artıyor.

Zarif Dokunuşlarla Mutfağınız Renklensin

Mutfağınızı tasarlarken işlevsel bakımdan yetkin ürünleri tercih ettiğiniz takdirde orayı sadece yemek yiyip içerken kullandığınız bir alan olmaktan çıkarıp, dinlenmek isteyeceğiniz; misafirlerinizi ağırladığınız bir yer haline dönüştürebilirsiniz. Sade ve zarif dekorasyonlarla görsel bakımdan büyük bir şıklığa ulaştırabileceğiniz mutfak modelleri arasında: amerikan tipi mutfaklar, ankastre mutfaklar, bar tipi mutfaklar, country tarzı mutfaklar, doğal tarzda mutfaklar, klasik ve modernist tarzda mutfaklar yer almakta. Eğer kararsız kalıyorsanız Internet üzerinde kendiniz için en uygun görünen mutfak tasarımlarını not alarak mağazaları tek tek gezip ürünleri kendi gözlerinizle görüp satış danışmanlarının tecrübelerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz. Zira şık diye görüp beğendiğiniz bir mutfak tipi, sizin evinizde hoş durmayabilir ve bunun daha ötesinde beklentilerinize yanıt vermeyebilir.

Türkiye’de mutfak tasarımı ihmal edilen noktalardan birisi. Buna rağmen evde en çok zaman geçirilen bölüm. Yeni tasarım trendleriyle birlikte bu değişeceğe benziyor. Mutfak dekorasyonu için  modaya uygun pek çok seçenek yavaş yavaş ağırlığını hissettirmeye başlıyor. Bunlardan birisi de 2019 Amerikan mutfak dekorasyonu. Türkiye’de ”açık mutfak” adıyla da anılan Amerikan tipi mutfaklar, daha ziyade geniş evler için tasarlanmış olsa da küçük evlerde uygulanabilecek modelleri de var. Stüdyo tipi dairelerde ilerleyen zamanlarda daha çok Amerikan mutfak tipine rastlamak yüksek bir ihtimal.

Amerikan Tipi Mutfağın Özelliği

Amerikan tipi mutfaklar, adından da anlaşılacağı üzere ilk olarak Amerika’da tasarlandığı için bu bölgeye uygun şekilde tasarlanmış. Türkiye’deki modern tasarıma sahip evlerde ise giderek yaygınlık kazanıyor. İç mimarinin son gözdesi olan Amerikan tipi mutfakların en mühim özelliği oturma odasını yahut salonu mutfağın içerisine dahil etmesi. Bu şekilde mutfak hem daha şık bir görünüme hem de inanılmaz bir ferahlığa sahip oluyor. Önceden bu mutfak tipini kullananların endişeleri arasında ”acaba evde yoğun bir koku görülür mü?” sorunsalı vardı ancak an itibariyle gelinen bu aşamada kokuya dair hiçbir sıkıntı yaşanmıyor. Bu mutfak tipinin bir diğer mühim özelliği ise geniş şekilde tasarlanımş tezgâhların masa olarak kullanılabilmesi. Bundan dolayı Amerikan tipi mutfak kullananlar hem iki tane tezgâha hem de geniş bir yemek yeme alanına sahip oluyor.

Amerikan Tipi Mutfaklarda Kullanılan Malzemeler

Amerikan tipi mutfaklar doğaseverlere, gelenek yanlılarına ve modernist çizgide oda tasarlamak isteyenlerin her birine çeşitli seçenekler sunuyor. Dwarf Amerikan mutfak modeli, ahşaptan oluşurken mutfak düzeni tezgâh ve lavabo bölümü kapıya dikey şekilde yerleştiriliyor. Masa ise tam ortada yer almış oluyor böylelikle. Loş ışıklandırma kullanılarak otantik bir görünüm yakalanıyor.  Daha modernist olan bir örnekte ise, son derece mekanik malzemeler kullanılarak çağın minimal tasarımının gerektirdiği tüm detaylar yer alıyor. Modernist tasarımlarda göze çarpan bir diğer önemli nokta ise, mutfak dolaplarının son derece az kullanılması.

Ahşap Mutfak Dolapları

Ev kadınları gerek yemek yapmak  ve yemek gerekse temizlik yapmak için zorunlu olarak pek çok kez mutfakta vakit geçirmek zorunda kalıyorlar. Bu nedenle mutfak hem onlar hem de evin diğer fertler için çok önemli bir yer. Tasarımı kötü olan mutfaklarda vakit geçirmek çok zor. O yüzden tasarımına dikkat etmekte fayda var. Genel itibariyle işlevsel ve sade mutfakları tercih etmek herkese göre daha akla yatkın bir davranış. Gerçekten ideal olarak kabul edilebilecek bir mutfak dekorasyonu sahibi olmak çok zordur. Çünkü mutfak için alışveriş yapmak istediğinizde atacağınız eşyaları, alacağınız eşyaları ve sahibi olduğunuz eski eşyaları göz önünde bulundurarak hareket etmek gerekir. Mutfağın ve eşyaların büyüklüğü de bunlara eklendiğinde bir iç mimara yahut tasarımcıya danışarak özel siparişler vermek kaçınılmaz hale gelir. Bu modernizmin mutfaklara girdiğinin bir göstergesi olarak kabul edilebilir.

Ahşap Kullanımıyla Evinize Farklı Hava Katın

Yeni bir eve taşındıysanız ya da yeniden bir ev kurma girişimi içerisindeyseniz her şeyden evvel modern mutfak modellerini kafanızda canlandırın. Mutfağınızın ahşap modellerden oluşan organik bir yer mi yoksa çağa daha uygun metal eşyanların ağırlıklı olduğu modernist bir yer mi olması istediğinize karar verin. Sade bir mutfak tasarlamak istiyorsanız ona estetik bir hava katmak için çizgisel desenli ahşap parçalar ekleyebilirsiniz. Aslında modernist bir yapıyla dizayn edilmiş bir evin tavanını ahşap renkteki tahtaları ekleyerek geçmişle gelecek arasında köprü de kurabilirsiniz. Bu şekilde hem nostaljik bir hava yakalarsınız hem de geleneksel çizginin biraz da olsa dışına çıkarsınız. Aynı şekilde ahşap mutfak dolapları metal kulplar yerleştirerek farklı bir görünüm elde edebilirsiniz. Bilhassa çocuk sahibi olan ebeveynler genelde ahşap ağırlıklı organik modelleri tercih ettiğini ekleyelim.

Ahşap mutfak modelleri genellikle yoğun yağış alan ormanlık bölgelerin olduğu yerlerde kullanılıyor. Çünkü doğadaki en elverişli maddeler, o bölgenin özellikleri dikkat edilerek seçilir. Yani özellikle Karadeniz ve Doğu Anadolu’da ahşap kullanımı fazladır. Böcek çekebilmesi ahşap modellerin en kötü yanıdır. Ama eviniz betonarme yapıların ağırlıkta olduğu bir yerdeyse çekinmenizi gerektirecek herhangi bir durum söz konusu değil.

Share This Post

Post Comment