Ağız Kokusu Neden Oluşur? Ağız Kokusuna Altın Tavsiyeler

Ağız kokusunun oluşmasını sağlayan etmenler son derece yüksek rakamlardadır. Bazı durumlarda da bazı hastalıklar ağız kokusuna sebebiyet verebiliyorken bazı durumlarda da kişisel sebeplerden dolayı da oluşabiliyor. Ağız kokusunun sebepleri nelerdir? Ağız kokusuna nelerin neden olduğuna da birazdan geleceğiz. Ancak en çok görülen faktör diş arasında kalan bazı yemek artıklarıdır. Bu yemek artıkları zamanla ağız kokusuna sebebiyet vermektedir. Eğer dişlerinizi düzenli bir şekilde günde 3 kez fırçalamazsak ağzımızda kalan yemek artıkları ağzımızda bazı bakterilerin meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Bu bakteriler de zaman içerisinde ağzımızda koku oluşumuna sebep olmaktadır. Bir diğer en önemli faktör de dil üstünde kalan yemek artıkları ağız kokusuna neden olabiliyor. Dil üstünde özellikle dil köküne giden bölgede kalan yemek artıkları ağız kokusu yapabilmektedir.

Dil Fırçalarken Dikkat

Her ne kadar dil fırçalama işlemlerini başarılı bir şekilde yapıyor olsak da dil kökünde olan bazı kalıntılar ağız içerisinde ağır kokuya sebebiyet verebilmektedir. Diş ve dilimizden sonra da bademcik ve sinüzit gibi bazı iltihaplara sıra gelebiliyor. Sinüzit ve bademciklerde oluşan bakteriler ağız kokusunu beraberinde getirebilmektedir. Yine akabinde geniz akıntısı da ağzımızda kötü kokuların oluşmasına neden olabilmektedir. Ağız kokusunu nasıl gidereceğiz diyorsanız her kokuyu meydana getiren unsurun farklı tedavi yöntemleri yapılmaktadır. Ancak temelde yapmanız gereken birkaç önleyici hususa gelirsek;

  • Dişlerinizi düzenli olarak temizlemelisiniz.
  • Sigara kullanmamalı ve bol su tüketmelisiniz.
  • Temizlik için bitkilere de başvurmalısınız.

Yukarda saydığımız maddeleri uygularsanız ağzınızda oluşan kötü kokuların yavaşça giderildiğine şahit olabilirsiniz. Yine diş temizliğini sürekli olarak yapmanız çok önemlidir. Buna ek olarak kullanacağınız diş fırçasının bazı özellikleri de olmalıdır. Örnek vermek gerekirse dil temizleme fonksiyonuna sahip olması son derece önem arz etmektedir. Bir diğeri de bol su içmelisiniz. Sürekli bol su içerseniz hem ağzınız temizlenmiş olur hem de ağzınızdaki tükürük miktarı oldukça yüksek oran oranlarda artarak koku oluşumunu düşürür. Bunun yanı sıra ara sıra nane, karanfil benzeri koku gidericiler de kullanabilirsiniz ki bunlar da ağzınız içindeki bakterileri de öldüreceklerdir.

Share This Post

Post Comment