Boşnak Böreği Tarifi ve Malzemeleri

Boşnak Böreği tarifi için malzemeleri nelerdir? Değerli okuyucular,Boşnak Böreği yaparken  iki  noktaya dikkat etmek gerekiyor. İlki  görsellik ve de lezzettir. diğer taraftan ise tasarım Boşnak Böreği yaparken görüntü kadar lezzete de önem veriyoruz. İşte Sizler için yepyeni bir ürünümüz olan Pratik Boşnak Böreği tarifi hazırlanışı ve tarifleriyle başbaşa bırakıyoruz.  İşte Boşnak Böreği tarifi ve yapılışı…

Boşnak Böreği Tarifi İçin Gereken Malzemeler
Hamuru için:

Yarım su bardağı su
4 ½ su bardağı un
Bir kaşık sıvı yağ
Tuz
İç Harcı için:

250 gr kıyma
1 büyük soğan
2 kaşık sıvı yağ
1 çay kaşığı karabiber
Tuz
Yufkaları Açarken Üzerine Sürmek İçin:

100 gr tereyağı
2 fincan sıvı yağ
Boşnak Böreği Tarifi Yapılışı

Boşnak böreği de ıspanak, peynir veya patates ile hazırlanabilir. Peynir iç harcı için sadece ezilmiş peynir kullanılır. Patates harcı için önce patatesleri kaynatın, soğanı ince kıyın ve kızartın. Tuz ve tozu kırmızı berber koyarak karıştırılır. Ispanak harcı için ıspanak ve kızartılmış soğan doğrayın. Tuz karıştırılarak ilave edilir.

İç harç için soğan ince kıyılır. Yağda ve öğütülmüş eti tencereye koyun. Hafif bir ateşle alınır ve kıyılmış su, karıştırılarak ve hazır olana kadar sürekli karıştırılarak pişirilir. Soğan suyu, tuz ve biber ilave edilir. Soğanlar şeffaf olduğunda ateşten alınır ve kavrulmadan önce soğumaya bırakılır ve çok kurutulur.

Öte yandan un, havuz, su, yağ ve tuz ile yavaşça içine konarak yapılır. Kulak kepçesi yumuşaklığında yumuşak bir hamur elde edilir. 6 parçaya bölünür ve yuvarlanır. Nemli bezle 20 dakika dinlendirilir.

Tereyip eritilir ve yağla karıştırılır. Hamur parçalarının geri kalan kısmı hafifçe unlanır. Makaranın yardımıyla açılır ve mümkün olduğunca genişletilir. Yufkalar üzerine yağ karışımı ile yağlanmaktadır. Üzerine dökülen yağ yufanın kolayca elle açılmasına izin verecektir.

Yağlanan hamur temiz bir masa örtüsü üzerine alınır ve kenarlarını çekerek büyütülür. Bir taraftan inceltilir. Kenarları harçla muayene edin. Kenarlar yine değerli atıkların içlerine çekilir ve kapanır. Sarılmaya devam edin ve içeri doğru bükerek içeri atın. Yağ, yufkayı inceltmek için yeterli değilse, biraz daha yağlanabilir.

Ortam iyice eritildiğinde boya bir bıçak yardımı ile içeriden kesilir. Diğer hamur parçaları bu şekilde hazırlanır ve yağlı tablaya konur. Bir kaşık yoğurt ve iki kaşık dolusu sos ekleyin ve 200 ° C’lik önceden ısıtılmış bir fırında üstüne pişirin. Dilimlenip biraz dinlendikten sonra servis yapabilirsiniz. Afiyet şeker olsun…

Share This Post

Post Comment