Brezilya Fönü Nasıl Çekilir?

Bu makalemizin konusu son yıllarda oldukça moda olan brezilya fönü ve brezilya fönü nasıl çekilir  konusunda siz değerli okuyucularımıza kısa kısa tüyolar vereceğiz.

Brezilya fönü saçlarınıza keratin yüklenmesidir. Keratini bilmeyenler için keratin konusunu biraz açalım keratin saçlarda bulanan moleküllerdir. Yani saçlar keratin moleküllerinden oluşur bu nedenle kuru, mat, yıpranmış saçlar keratin bakımından ziyadesi ile fakir saçlardır. Yani keratin molekülü bu saçlarda pek fazla bulunmaz. Brezilya fönü ile ise biz saçlarımıza gerekli keratin yüklemesini yapıyor saçlarımızı hem daha düz hem de daha çanlı hale getiriyoruz.

Evde brezilya fönü çekmek için yapılaması gerekenler ?

Brezilya fönü adından da anlaşıldığı üzere brezilyada daha çok kullanılan bir fön çekme çeşitidir. Brezilyanın tropik iklimi sebebiyle buradaki bayanları saçları daha dalgalı ve kabarıktır. Bu nedenle brezilya fönü( kalıcı fön) burada daha çok tutulur. Brezilya fönü 2 saat gibi bir sürede çekilir ve yaklaşık altı ay gibi bir süre kalıcı olabilir isminide buradan aldığı görülür.

Brezilya fönü nasıl yapılır ?

Öncelikle saçlarımızı sodyum içermeyen bir şampuanla güzelce yıkamalıyız ama sonradan asla saç kremi kullanmamalıyız.

Daha sonra saçlar kurutulur ve düzleştirici ile güzelce düzleştirilir. Belirli oranda brezilya fönü yani keratin saça yedirilerek kullanılır. Daha sonra saç belli bir süre yirmi ila kırk dakika arasında bir süre içinde jelatinle kaplanır ve  böyle durulur. Süre dolduktan sonra saçlar tekrar kurutulup fön makinesi ile düzleştirilir.

Fönlenen saç ince ince tanelere ayrılıp yaklaşık 245 derece gibi bir ısıyla preslenir. Düzleştirilen saçlar itina ile korunmalı ve boyun arkasına sıkıştırılmamalıdır. Ve en son bekleme süresi dolduktan sonra saçlar artık yine sodyum içermeyen bir şampuan yoluyla tekrar yıkanır ve brezilya fönü çekilmiş olur.

Brezilya fönünün zararları da vardır bunlar zamanı ve ısıyı iyi ayarlayamadığınızda başınıza oldukça kötü sorunlar açabilir. Brezilya fönü saçı yakarmı diye gelen sorulara cevap ise teknik bir hata yaparsanız evet saçlarınız yana bilir bu nedenle çok dikkatli ve itinalı bir çalışma ile saçlarınıza kalıcı fön çekmeniz gerekir.

Share This Post

Post Comment