Burun Tıkanıklığı İçin Çözümler

Burun tıkanıklığı fiziksel sorunlar ve alerjik reaksiyonlar sonucu oluşabilir. Genelde çoğu hastalıklarda görülen burun tıkanıklığı gün boyunca hayatınıza etki eder. Bu durumlar sağlık durumunuzu ciddi tehdit altında bırakabilir. Yeterli ve nitelikli alınmayan nefes demek yetersiz hava basıncıdır ve vücud bu havayı yeterince solumazsa ciddi problemler doğurur.

Burun hem koku ve nefes almamızı sağlayan bizim en önemli hayati organlarımızdan biridir.

Burun Tıkanıklığına Bitkisel Müdahelelerin En Etkilileri

Tıkanıklığa neden olan fiziksel olayların başında, burun duvarı eğrilmesi gibi sorunlarınıza bu durumlar  pek yardımcı olmayabilir. Bu olayları doktoronuz onayında yapmanız tavsiye edilmektedir.

  • Demlenmiş papatya çayı burun tıkanıklığınıza çok iyi gelecektir.
  • Kaynar suyun içerisine bir kaç damla okaliptüs yağı damlatıp kafanızın çevresini örterek kaynar suyu solumaya çalışın. (Buharın dışa kaçmaması için havlu gereklidir.)
  • Nane çayı içmek içerdiği mentol sayesinde mukusu inceltecek ve gevşetecektir.
  • Burun tıkanıklığını geçirecek en önemli ilaç ise burun spreyeri dir. Bunlar doğal zararsız olan deniz suyu şeklindedir ve kullanımı doktor tavsiyesi gerektirmez.
  • 2 yemek kaşığı bal ve sarımsağı ılık su ile karıştırdıktan sonra içmeniz çok işinize yarayacaktır. (Bu etkili bir çözümdür)

Burun Tıkanıklığı Başlı Nedenleri

Fiziksel yapı bozukluğu olanlar burun duvarında eğriliği olanlar kesinlikle doktor tedavisi görmesi şarttır. İlgilenmediğiniz süreç boyunca sizi uyutmayacak ve sızı yapabilecektir. Kafanızda taş taşıyor hissi bile verebilir. Enfeksiyona bağlı tıkanıklarda yukarıda yazılan maddelerdeki karışım ve bileşenleri kullanarak iyileşme sağlayabilirsiniz. Geniz eti büyümesi nedeni ile olan tıkanıklıklar genellikle okul öncesi yaşta çocuklarda görülmektedir. Bu durumda da uzmanlardan yardım almak her zaman faydalı olacaktır. Burun çatısı daralmasına bağlı tıkanıklıklar da oluşmaktadır. Doğuştan gelen durumdur tedavisi yoktur. Burun içi polipleri ise bir kaç milimetreden birkaç santimetre büyüklüğüne ulaşabilen, itltihaplar ve alerjik reaksiyonlarla daha çok etkili olarak burun içi tıkanıklığına sebep olmaktadır.

Yukarıda yazılan bir çok bilgiler kesinliği denenmiştir. Fakat siz doktoronuza başvurmadan böyle ciddi bir konuyu kendiniz tedavi edemezsiniz. İyileştiğini sandığınız da belki, daha kötüye gitme evresi başlayabilir. Uzman doktorların yardımı ile sağlıklı kalabilirsiniz.

Share This Post

Post Comment