Cilt Lekelerine Siyah Noktalara Yumurta Akı Maskesi Tarifi ve Yapılışı!

Cilt lekeleri ve siyah noktaları olan kadınların çoğu bu lekeler ve siyah noktaların çoğalmasından muzdariptir. Bazı kadınlar ciltlerine içlerinde kimyasal katkılar bulunan cilt kremlerini kullanmak istemezler. Çoğu kadın doğal olan şifa kaynaklarını kullanmayı sever. Cilt lekelerine ve siyah noktalara en iyi gelen besinlerden birisi de içerisinde yüksek protein bulunan yumurtadır.

Yumurtanın içeriğindeki B12 vitamini, D vitamini, E vitamini ve B2 vitamini yani riboflavin bulunmaktadır. Yumurtanın en fazla cildi besleyici vitamini D vitamini ve içeriğinde protein bulunmasıdır.

Yumurta Akı Maskesi Nasıl Yapılır?

Cildi beyazlatıcı etkiye de sahip olan yumurta akı, genellikle yağlı ve sivilceli ciltlerde oluşan siyah nokta ve cilt lekeleri için kullanılmaktadır. Maskenin yapılışı oldukça kolay ve her gün 20 dakika içinde tamamlanabilen maskelerdendir.

Cilde iyi gelmesi için yapılacak olan kullanmadan önce yumurtanın sadece beyazı tam sürülecek kıvama gelene kadar karıştırılmalı ve daha sonra ince bir tabaka halinde siyah nokta ve cilt lekeleri olan yerlere sürülmelidir. Daha sonra 20 dakika yumurta akının cilt üzerinde tamamen kuruması beklenir. Cilt üzerinde yumurtanın akı tamamen kuruduktan sonra cilt ovma işlemi ile yumurta akı tamamen cilt üzerinden temizlenmelidir.

Sivilceler İçin Yumurta Akı Kullanımı

Yüzde çıkan sivilceler için de yumurta akı kullanılabilir. Fakat cilt lekeleri ve siyah noktalarda kullanıldığı gibi yumurtanın sarısı tek başına kullanılmaz. Sivilceler için yapılan kür içerisine bir miktar hakiki bal eklenmelidir. Bir tane yumurta beyazının içine bir çay kaşığı kadar hakiki bal yeterlidir.

Bu karışım sivilceler üzerine sürüldükten sonra yarım saat kadar beklenir. Daha sonra cilt ılık su ve yeşil sabun ile yıkanarak temizlenir. Kısa bir sürede yüzde bulunan sivilcelerin geçeceği gibi, yumurta akı ve bal maskesi sivilce çıkmasını önlemek için yapılan kürler arasındadır. 

Yumurta akı ve bal maskesini haftada iki kez yapmak yeterlidir. Eğer çok fazla sivilce varsa o zaman haftada dört kez de yumurta akı ve bal maskesi tekrarlanabilir. Bu maskenin cilde hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.

Share This Post

Post Comment