Çocuk Eğitimi

Bugün siz değerli anne ve babalar için belkide en çok önemseyeceğiniz konular arasında yer alan çocuk eğitimi konusunda sizlere dilimizin döndüğünce ve bellirli uzmanlar tarafından aktarılan çocuk yetiştirmenin inceliklerini aktaracağız.

Peki ya çocuk eğitimi nasıl olmalı? Hayatımızda en değer verdiğimiz varlıklarımızdan birisi ve belkide en önemlisi olan çocuklarımızı nasıl yetiştirmeli ve devletine, milletine ve en önemlisi de kendisine ve cevresine saygılı bir çocuk nasıl yetiştirilir. Bu yazımızda çocuk yetiştirmenin en incelikli konularını sizlere yazacağız.

Bu dünyadaki en önem verdiğimiz varlığımız çocuklarımızı nasıl yetiştirmeli ve nelere dikkat etmeliyiz. Çocuklarımızı yetiştirirken dikkat etmemiz gereken en önemli konular nelerdir işte bu yazımızda bunların üzerinde duracağız. Bizler çocuklarımızı yetiştirirken en iyi ve en doğruyu onlara göstermek için uğraşmalı onlara iyi bir birey olma yolunda çocuklukta kazanmaları gereken her şeyi onlara anlatmalı ve öğretmeliyiz.

Peki ya çocuk yetiştirirken aslında bize doğruymuş gibi görünsede bir çok hata yapıyoruz bu konuda bağırmak, çağırmak veya dahada ileri giderek çocuklarımıza şiddet uygulamak bizlere her nekadar doğru gelsede aslında oldukça kötü sonuçlar doğura bilecek durumlardır. İleriki yaşlarında çocuğun psikolojisinde kapanmayacak yaralar acabiliriz böyle davranışlarla o nedenle oldukça ölçülü davranmalıyız.

Bu konuda yapılan araştırmalar neticesinde 2,3,4 yaşlarındaki çocuklara bağırmak, gereksiz yere onları zorlamak bu yemek bitecek diye zorla yemek yedirmeye çalışmak, zorla birşeyler öğretmeye çalışmak onların üzerinde oldukça etkili sonuçlar ortaya çıkarabilmekte fakat bu sonuçlar pekde olumlu bir sonuç olmuyor çocukların psikolojisi dahada çok bozuluyor.

Özellikle annelerimizin çoğunun yaptığı hata arasında en önemli yeri onların bir hata karşısında oldukça sabırsız bir şekilde onlara bağırmak çağırmak onları oldukça kötü bir ruh hali içine itebilir. Bu nedenle hatalar insan hayatında oldukça fazla yer tutar çocuklarımız hata yapabilir biz bu konuda biraz sabırlı olabilirsek çocuklarımızın kişiliklerindeki önemli değişiklikleri iyi bir birey olmak yolunda kat ettiği mesafeyi göre biliriz.  Unutmamak gerekirki sağlıklı ve iyibir gençlik yetiştirmek istiyorsak öncelikle kendi çocuklarımızdan başlayarak onlara iyi bir örnek teşkil edecek şekilde hayatımızı tasarlamamız ve evrensel ahlak kurallarının yanında kendi örf ve adetlerimize de sahip çıkacak nesiller yetiştirmeliyiz.

Share This Post

Post Comment