Çocuk Felci Belirtisi ve Aşı Zamanı

Çocuk felci, bulaşıcı poliomiyelit isimli virüsun meydana gelmesi ile birlikte, vücuda enfeksiyon kaptıran bir hastalıktır. Virüsün tanınan 3 farklı türü bulunmaktadır. Ağız yolu ile vücuda giren bu zararlı virüs, boğazda ve bağırsaklarda çoğalır.

İlk başlarda hissedilen yerler kolun ağırması, ağrı ve ateşlenme, boyunda ve ellerde sertlik, kusma, aşırı halsizlik hali, bulantı gibi rahatsızlardır. 200 hastadan sadece %1’inde sinir hücrelerine yayılarak kalıcı hasara neden olmaktadır.

ÇOCUK FELCİ NEDENLERİ

Hemen hemen bütün dünyada görülen, ancak aşılanma ve sağlıklı hayatın yüksek olduğu yerlerde az rastlanabilmektedir. Çocuk felcine sebebiyet veren nedenler ise;

  • Çocukluk felç aşısının yapılmaması veya ihmal edilmesi,
  • Salgını olan bölgelere seyehat etmek,
  • Hamile olmak,
  • Bebek yada yaşlı bir birey olmak,
  • Virüs bulaştıktan sonra, duygusal ve fiziksel durumlar yaşamaktır.

ÇOCUK FELCİ BELİRTİLERİ  NELERDİR

Yüksek oranda yaz ve bahar mevsimlerinde meydana gelen bu salgın hastalığın belirtileri ise,

Yüksek ateş (40 dereceyi bulan), şiddetli baş ağrıları, iştah kaybı, halsizlik, boğaz ağrısı, burunda tıkanıklık, ensede küt sert ağrı, kusmadır. Sırt ağrıları ve bulantı çocuk felcinde ilk çıkan belirtidir. Bu belirtlier ilk günlerde görülmektedir. 4 veya 5 günün ardından ise; Kaslarda kasılma ve kısa süreli felçler, hareketsizlik halleri, 2. ve 3. haftanın sonlarında ise felcin bir bölümünü vücut yenerken diğer kalan felç hücreleri iyileşmez.

ÇOCUK FELCİ HASTALIĞI TEDAVİSİ

Çocuk felci aşısı çocuklarda 4 ve 6 yaşlarında ayrıca, 2, 3, 5, 8 ve 18. aylarında yapılır. İhmal edilmemesi gereken bir aşıdır. Virüs bulaşan bireylerde çoğu zaman çok az belirtiler görülmektedir. %4’ünde gribal enfeksiyon olarak tanımlanır ve hastalığa tanı konulamazdır.%1 oranla ise bacaklarda felç olmal riski vardır. Felç nedeni ile diyafram ve bacak kasları tutulmuş ise solunum cihazlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Felcin son bulduğu zamanlarda, bazı hastalara fizik tedavi veya cerrahi müdahale gerekmektedir.

Bu durumlarla karşılaşacağınız ilk an, hemen uzman bir doktor ile görüşmeniz sizin ve çocuğunuzun hayatını çok az riskle kurtaracaktır. Uzmana görüşü almadan farklı şekilde tedaviler uygulamayınız.

Share This Post

Post Comment