Çocuk Odası Dekorasyon Renk ve Modelleri

Evimizin en  dikkatli dizayn etmemiz gereken yerlerinden biri, şüphesiz çocuk odası. Çocuğunuzun yaşına göre dizayn edeceğiniz renk ve modeller değişecektir elbette. Fakat kız çocuğuna pembe, erkek çocuğuna mavi renk kullanımının dışında da çok fazla alternatif bulunuyor. Duvar ve yatak renklerinde genellikte iki ana renk tercihi ile odayı diğer aksesuar ve eşyalarla daha hareketli hale getirmeniz mümkün. Üstelik bunları dileğiniz aralıklarla değiştirebilir, çocuğunuzun da odasından sıkılmamasını sağlayabilirsiniz.

Öncelikle çocuk odasında en başta dikkat etmeniz gereken hususlardan biri; halı seçimi. Halı tercihlerinizi kesinlikle içerisinde tozu barındırmayan ve leke tutmayan cinsten halılardan yapmalısınız. Bir diğer husus ise çocuğunuzun yatağının üst kısmında herhangi bir sarsıntıda devrilebilecek, düşecek cinsten eşyaların olmaması. Bunun için farklı alanları kullanmalısınız.

Çocuk odası için yeterli yeri olmayanlar ve odayı en iyi şekilde kullanmak isteyenler için ise, çocuğunuzun karyolasını çekmeceli olanlardan seçebilirsiniz. Hem size kıyafet veya eşya koymak için ek alan yaratacaktır. Bunları yaparken çocuğunuzun odasına koyacağınız her eşyayı öncelikle ona danışmalısınız, böylelikle çocuğunuzun da odasını benimsemesini ve sevmesini sağlamış olursunuz.

En önemli araçlardan biri de, çocuğunuza erken yaşlarda kitabı sevdirmek ve alışkanlık kazandırmak için uygun bir yerde kütüphane olması çok önemlidir. Kütüphane için yeterli alanınız yoksa birkaç rafı üst üste koyarak da oluşturabilirsiniz. Ayrıca yer tasarrufu için de yüksek yataklar kullanmanız, zeminde yaratacağı ek alanları da, oyuncaklar veya diğer objeler için kullanabilirsiniz.

Odayı renklendirmek için ve küçük oyuncakları koyabileceğiniz kapıya asılan anahtarlık keseleri ve renkli sepetler kullanabilirsiniz.

Share This Post

Post Comment