Çocuklarda Ateşe Ne İyi Gelir?

Anne babaları en çok tedirgin eden konulardan birisi çocuklarının ateşlenmesidir. Uzmanlara göre vücudun savunma mekanizması olan ateş, çok korkulacak  bir durum olmamakla birlikte ateşin seyri sık sık takip edilmelidir.

Çocuklarda yüksek ateş;

Anne ve babaların en çok korktuğu ateş vücut ısısının normalin üzerinde seyretmesi olarak gözlenmektedir. Çocuklarda çocuğun genel yaşı ve genel durumu  ateşin sıcaklık derecesinden daha yüksektir. Bebeklerin ilk 3 ayın üzerinde normal gözlemlenen ateşin yükselmesi üzerine, hemen uzmanlardan yardım alınmalıdır.

3 ayını doldurmuş bir bebeğin koltuk altı derecesi en az 37 dereceye kadar kulak ölçümünde, 38 olarak gözlemlenir. 38-39 arası sıcaklık derecesi yüksek ateşin başlangıcı olarak benimsenir. Bunun ile birlikte bu derecede ateşli çocuklarda genel durum ve yaşı ön plana alınarak tedavi uygulanır. Eğer çocuk hayatını sürdürebiliyor devam edebiliyorsa hafif tedaviler ve soğuk kompres uygulaması ile ateşi düşürülebilir. Ancak çocuk yorgun bitkin düşmüş beslenemiyor ise, hemen 112 acil servisi ile görüşülüp veya en yakın kliniğe ulaştırılmalıdır. Anne babalar unutmamalı ki ateş vücudun dışarıdan gelen komplikasyonları engelemek amacı ile üretilen bir bedensel olaydır. Ateş vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun direncini düşürüp, zararlı hücreleri yok etmesi amacı gösterir.

Yüksek ateşin nedenleri geldiği yollar;

Çocuğun ateşlenmesine bağlı bir çok yol vardır, ateş sadece bir hastalık değildir etkileyen ve etkilenen hastalıklarda olabilir. Çocuklarda ateş neden olur sorusunun cevabını aşşağıda inceleyebiliriz.

  • Virüslerin sebep olduğu enfeksiyonlar sebebi ile çıkan ateşler 38-40 arası seyir göstermektedir. Ateş ile birlikte iştahsızlık ve bulantı, kusmada görülebilir.
  • Adeno virüs ve enterovirüsler ilkbahar aylarında sıklıkla rastlanabilir virüs türleridir. Üst solunum yolundan içeri giren virüsler ateşe yol açmaktadırlar. Buna dikkat etmemiz gerekiyor.
  • Yeni doğan bebeklerin ilk aylarında aldığı besin bebekler için yetersiz olduğundan dolayı, vücudun yeterince sıvı alamaması durumunda ateşlenme görülebilir.
  • Kulak iltihabları, boğaz iltihabları, idrar yolu enfeksiyonları ateşe sebebiyet verebilir.
  • Çocukların vücuduna yapılan sağlık aşılarıda, çocuğunuzun ateşinin yükselmesine neden olur. Bu konuda dikkkatli olmak gerekir.

Share This Post

Post Comment