Dilekçe Nasıl Yazılır? Dilekçe Örnekleri Nelerdir?

Günümüzde mektuplar gibi dilekçelerin de vadesinin dolduğu düşünülse de dilekçeler mektuplardan farklıdır. Çünkü dilekçeler daha çok devlet yazışmalarında kullanılır. Ve dilekçeler resmi evraktır. Durumun içine resmiyet girdiği için de dilekçe yazarken çok dikkatli olmak gereklidir.

NOT: Yazdığınız bir dilekçedeki en küçük bir yazım hatası yüzünden karşı tarafın isterse dilekçeyi yok sayabileceğini biliyor muydunuz? İşte bu yüzden dilekçe yazım kuralları son derece önemlidir.

Hepimiz ilkokulda dilekçe nasıl yazılır öğrenmişizdir. Ancak bir kuruma işimiz düştüğünde yetkili kişi bu konuda dilekçe yazmalısınız dediğinde hepimizin aklına gelir ilkokulda öğrendiğimiz. Ne varki hiç birimiz hatırlamayız dilekçe nasıl yazılırdiye. Hemen bu durumda ilk işimiz görevliye nasıl bir dilekçe yazmalıyım diye soruyoruz gizliden. Ya da müsaitsek hemen internete girip dilekçe nasıl yazılır diye arattığımız olmuştur.

Ben hiç unutmuyorum Ankara SSK Genel Müdürlüğü’ndeki bir işim için Arzuhalci (Dilekçeci) ye gidip durum böyle böyle diye anlatıp nasıl bir dilekçe yazmam gerektiğini hatta 30 TL verip o dilekçeyi yazdırdığımı biliyorum 🙂 Bu yüzden oturdum şimdi hem o günleri yad ederken hem de dilekçe nasıl yazılır diye makale yazıyorum.

Bahsettiğimiz gibi dilekçe çok önemli bir resmi evraktır. Altına imza attığınız takdirde o dilekçe artık sizin resmi görüşünüzü belirtir. Gelelim şimdi dilekçe nasıl yazılır hangi öğelerden oluşur öğrenmeye.

Dilekçe 5 ana unsurdan oluşur.  Her bir unsur örnekleriyle açıklanmıştır. Ayrıca dülekçenin üstünde altında sağ vesol taraflraında en az 3 cm boşluklar bırakmayı unutmayınız.

1. Dilekçenin Başlığı: Dilekçemizin hitap ettiği kurum adı, gerekliyse şebe adı yazılır. ÖRN: ATATÜRK İLKÖĞRETİM OKULU MÜDÜRLÜĞÜNE – BALGAT/ÇANKAYA

2. İstek veya Şikayet Bölümü: Dilekçenin temel unsurudur. İstekler ve ya yapılacaksa şikayetler resmi bir dille burada belirtilir. Bir veya daha fazla paragraftan oluşur. Eğer bir okula yazıyorsak okul numaramızı, Devlet kurumuna yazıyorsak TC Numaramızı gibi konu ile ilgili zorunlu bilgileri belirtmemiz gerekmektedir. ÖRN: Okulunuz Öğrencilerinden 0123456 numaralı Ahmet YILMAZ adlı öğrencinizim. Kaybetmiş olduğum diplomamın yeniden çıkarılmasını talep ediyorum.

3. Saygı veya Arz Bölümü: Bu bölümde yazdığınız kişi ya da kuruma arz ya da ricalarınızı belirmeniz gerekmektedir. Eğer Yazdığınız kurum ya da kişi sizden üst makamda ise “Gereğinin yapılmasını arz ederim” ifadesi eklenir. Eğer dilekçe yazdığınız kişi ya da kurum sizden alt makamda ise (örneğin genel müdür, müdüre yazıyorsa) “Gereğinin yapılmasını rica ederim” ibaresi ayrı bir paragraf olarak eklenir.

4. Adres Bölümü: Yazdığınız dilekçenin sonucunun size bildirilmesi için adresinizi açık olarak mutlaka belirtiniz. Adres yazının altına sol alt küşesine yerleştirilir. ÖRN: Xyz Cad. Abc Sok. No 27/5 Kızılay/ANKARA

5. Tarih, Ad Soyad ve İmza Bölümü: Dilekçenin en alt sağ kısmına en üstte tarih, altında isminiz, onun da altında imzanızı mutlaka belirtmek zorundasınız. Aksi halde dilekçenizin hiç bir geçerliliği yoktur.

Dilekçe genel olarak bu adımlardan oluşmaktadır. Eğer dilekçeye ek evraklar varsa dilekçenin altında Ek 1, Ek 2… şeklinde mutlaka belirtilmelidir. ÖRN: Ek 1: Kimlik fotokopisi, EK 2: İkametgah Belgesi… şeklinde.

Dilekçe nasıl yazılır konusunu biraz anlattıktan sonra bir kaç dilekçe örnekleri ile makalemizi sonlandıralım.

Dilekçe örnekleri ile ilgili bir çok örnek bulabilirsiniz. Ancak biz burada en çok aranan dilekçe örneklerinden “İstifa dilekçesi Örneği“, “Kredi Kartı Aidatı İade Dilekçe Örneği” ile ilgili dökümanlar paylaşacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir