Eş Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her genç kızın hayalidir bir gün beyaz gelinlik için de mutlu bir yuva kurabilmek, ancak her yuva mutlu olacak diye bir kaide de yok maalesef. Önce evlilik kavramının ne olduğunu anlamak anlayabilmek lazım, mutlu bir yuva için sadece gelinlik giydirebilmek yetmez. Mutlu ve uzun bir evliliğin ilk temellerinden biri sabırdır, hata ve kusurları görmekte ve müdahale etmekte sabırlı davranın. Ve en önemli etken doğru eşin seçimi, eş seçerken kalbinizi dinleyin mantığınızı değil.

Ortalıkta dolanan bir  mantık evliliği safsatası var ki sormayın gitsin, insan birini sevmeden nasıl gözlerine bakabilir ki yada nasıl elini tutabilir. İnsanı mantığı mutlu etmez kalbi eder, maaş yada meslek için yapılan evlilikler uzun vade de insanı yıpratır. Sanki mecburmuşsun o insanla olmaya gibi ortaya dayanılmaz bir durum çıkar ve bence bu durum gerçekten içler acısıdır. Yaptığınız mantık evliliğinde çocuklarınızı mantıklı ama ruhsuz sevgisiz büyütmek mi isterseniz. Eş seçerken kariyerine, yakışıklılığına değil kalbine bakın, ahlakına, adaletine, şefkatine bakın sizin yüreğinize dokunabiliyor mu ona bakın. Para, kariyer gibi unsurlar yerlerine yenilerinin konabileceği özellikler ama ahlaksız bir insana sonradan ahlak kazandıramazsınız.

Eş seçerken önemli konulardan bir diğeri de sadece size değil bütün kişilere karşı davranışları ve sorumluluklarını yerine getirmesi de önemlidir. Bu kadar çok özelliği bulmak bazen mümkün olmasa da ömrünüzü adayacağınız kişinin en azından sizi tanıyabilmesi lazım.Çünkü sizi tanıyan kişi sizi mutlu etmek için elinden geleni yapar, en önemlisi de sizibildiği için size karşı nasıl davranması yada davranmaması gerektiğini bilir. Aynı şekilde sizde davranırsanız hayalini kurduğunuz mutlu yuvaya kavuşmuş olursunuz, her ne yaşarsanız yaşayın kişiliğinizden ödün vermeyin.

Share This Post

Post Comment