Evdeki Ayakkabı Terlik ve Botların Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayakkabı, terlik ve botlar hayatlarımızın önemli parçaları kuşkusuz. Ev terlikleri dışında bizi dış etkilerden koruyan bu ürünler düzenli olarak bakım gerektiriyor. Aksi halde uygun olmayan koşullar, bunların kolay yıpranmasına ve hızlıca eskimesine neden olabiliyor. Hâlbuki evde ayakkabı bakımı olarak özetlenecek durum basit birkaç önlemle size büyük fayda sağlayabilir.

Ayakkabı Bakımı

Evde ayakkabı bakımında en önemli nokta önce ayakkabılarınızı sakladığınız yerin özelliğidir. Hiç hava almayan yerlerde saklıyorsanız bir süre sonra yapısında bozulma görülebilir. Bunun yanında uzun süredir kullanmadığınız ayakkabılarınızı belli aralıklarla tozdan arındırmak onun ayakkabı ömrü için avantajdır. Sık kullanılan ayakkabılarda ise her kullanım öncesi toz almak, belli aralıklarla boyamak ve parlatmak işe yarayacaktır. Boya, ayakkabı yüzeyinin yenilenmesi için ideal bir yöntemdir. Alternatif bir öneri, kışın yağmurlu ve soğuk havalarda ayakkabılarınızı gazete ile doldurarak bekletmenizdir. Islaklığı içine alan gazeteler ayakkabının şeklini de korumaya yardımcıdır.

Dışarıda Kullanılan Terlikler

Özellikle yaz aylarında rahat kullanım bakımından çok tercih edilen terlikler de evde alacağınız bazı önlemlerle daha uzun süreli kullanılabilir. Örneğin gün içinde toz içinde kalanlara günlük toz alma işlemi yapılabilir. Boyama alanı varsa, arada bir boya ile yenilenebilir. Bunun dışında terlik bakımı çok teferruat gerektirmez.

Bot Bakımı

Botlar kış aylarının vazgeçilmez parçalarındandır. Yağmurlu ve karşı havalarda epey yıprandıklarından evde özel bakıma ihtiyaç duyarlar.

Aksi halde kısa sürede yıpranma ihtimalleri vardır. İçi ıslak olan botların kurutulması ve tamamen nemden arındırılması gerekir. Bot yüzeyinin özelliğine göre daha sonra boya ile yeniden canlandırabilirsiniz. Eğer süet botlarınız varsa yüzeye boya değdirmeden düzenli toz alarak ve süet için özel bot bakımıürünlerini temin edebilirsiniz.

Share This Post

Post Comment