Guatr Nasıl Teşhis Edilir ?

Guatr genel anlamıylagırtlak bölgesinde bulunan kıkırdağın ya da tıpta bilinen ismiyle tiroit kıkırdağının altında kelebek şekline benzeyen tiroit bezinin, anormal derecede büyümesi durumudur. Guatr hastalığı ülkemizde ve dünyada oldukça sık görülen bir hastalık tipidir. Guatr birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. En çok bilinen ise iyot yetersizliğine bağlı olarak ortaya çıkan guatr türüdür. Bu tarz guatrlar bireyin iyot alımının azlığından ya da iyot emiliminin bozukluğundan kaynaklanmaktadır. Genel olarak eksiklik, iyot yetersizliğe bağlanabilir.

Guatr Çeşitleri Nelerdir?

Guatr rahatsızlıkları klinik olarak 3 gruba ayrılmıştır. Bu ayrılmada guatrın yapısının nasıl olduğu önemlidir. İlk guatr çeşidi, basit guatr olarak adlandırılır. Basit guatr, tiroiti bezinin anormal büyümesini ifade eder. 2. Çeşit ise Granüllü guatrdır. Bu tipte ise tiroit içinde ele gelen küçük nohut benzeri maddeler bulunur. En son çeşit olan torasik guatrdır. Torasik guatrda ise tiroit bezi büyüyerek göğüs boşluğuna yer almış vaziyettedir. Bu hususları dikkate almak oldukça önemlidir.

Guatr Teşhisi Nasıl Yapılır?

Guatr rahatsızlığı teşhisi ilk olarak kişinin kendini teşhis etmesiyle başlamaktadır. Tiroit bezi normal şartlarda sadece uzman bir kulak, burun, boğaz doktoru tarafından görülebilirken, guatr rahatsızlığı başlangıcı olan kişilerde bu bez elle çok rahat fark edilebilir. Granüllü guatrda ise tiroit bölgesinde pütürlü ve ele gelen bir yapının hissedilmesiyle gerçekleşir.

Bezin anormal büyümesi ile hasta olan kişide fark edilir bir boğuk seslilik, eskisinden çok daha fazla öksürme, boğaz bölgesinde bir daralma ve göğüste sıkışma hissi, yutkunmada zorluk ve nefes almada zorlanma gibi şikayetler görülmektedir. Eğer bunları fark ediyorsanız ve yaşıyorsanız size en yakın bir kulak, burun, boğaz doktoruna görünmeniz iyi olacaktır. Bu şikayetler ile doktora gittiğinde ilk önce fiziksel elle muayene olarak sonrada çeşitli biyokimyasal ve ultrason testleri yaptırarak kesin sonuç sizin için belirlenir. Hastanın TSH, T4, T3, plazma iyot seviyesi gibi biyokimyasal testinin yanında, ultrason ile de bölgenin detayları çıkarttırılır. Tüm bunlar kontrol edildikten sonra eğer sizde guatr var ise teşhis konarak tedavi aşamasına geçilir.

Share This Post

Post Comment