Hamilelik Belirtileri ve Sağlıklı Doğum Süreci

Bazen anne olmaya hazırlanan ve anne olmak istiyen kadınlar bazense istenmeyen gebelik durumları oluşabilir. Hamilelik belirtileri ilk ne zaman başlayacağını merak eden kadınlar için yazımızı dikkatlice okuyunuz. İlk hamilelik belirtileri adet gecikmesinden anlaşılabiliyor. Bir haftalık bir adet kanaması beklemesi yapın, sonra bir eczaneden gebelik testi alıp kendinize uygulayın.  Adet gecikmesi öncesi dönümüne kadar kesin bir belirti yoktur gebeliğin.

Hamilelik belirtileri;

Hamilelik belirtileri nelerden oluşuyor? Son döneminden 3.hafta sürecinde belirtiler başlar ve bu belirtiler;

  • Baş dönmesi,
  • Mide bulantısı başlangıcı,
  • Yoğun duygu karmaşıklığı,
  • Aşırı iştah ve aşırı iştahsızlık belirtileri,
  • Göğüslerde büyüme ve hassasiyet artışı,
  • Halsizlik ve yorgunluk,
  • Sık sık idrar ihtiyacı,
  • Vajinadan aralıklı kan gelmesi,
  • Karnın alt bölgesinde şişlik ve doluluk hissi,,

Hamilelik hesaplama;

Hamile kalmak isteyen bireyler adet zamanlarını takip ederek, yumurtalığın sağlıklı döneminde tahmini bir hesaplama ile belirler ve o dönem cinsel ilişkiye girer. Yumurtlama dönemi hesaplaması ise 30 günde bir adet oluyorsanız adet olmadan 15 gün çıkarılmasıyla bulunur. Yani adet olmadan önceki 15 günden en geç iki gün önce cinsel birlikteliğinizi yapmanız, ve sağlıklı bir boşalım sağlamalısınız.

Gebelik durumundan sonra doktora gidip, adet tarihinize göre tahmini zamanı öğrenebilirsiniz. Doktorlar genellikle hamile kalındıktan önce haftalık hesaplamalar yaparak size bilgi verecektir.

Sağlıklı doğum; Normal doğum mu Sezeryan mı?

Gebeliğin başlaması ile beraber bireylerin birbirleri ile düşünerek kesin bir sonuca vardığı anlardan biridir doğum türü.

Normal yoldan doğum yapmak neden kaçınılır bir durum oldu?

Çoğunlukla çiftler, çevrelerinden duyum sağladığı etkilere kapılarak iki doğum türünü ayırt edebiliyorlar. Fakat ikiside birbirinden üstün değil. Aynı zamanda iki türünde kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Kişiler kendilerine uygun olanı doktorlarına danıştıktan sonra karar vermeleri daha güzel olur.

Doğumun nasıl olacağı kesinleşir?

Gebeliğin son haftalarında ise bebeğin anne karnında durduğu şekil, tahmini kilosu, suyunun durumu, NST sonucu gibi etkenler göz önünde bulunduralarak karar vermeye çalışılır. Ancak normal doğumda sonuna doğru sezeryana dönüşme acil tıp müdahalesi gerektirebilir ve hep vardır.

Share This Post

Post Comment