İlaç İçmeyen Çocuğa Nasıl İlaç Verilir?

Çocuklarımıza bu durumu, malum bir türlü entegre edemedik. Yemek yemek istemeyen bir çocuğa, ağzını açtırsanız bile onu ağzında yutmadan saatlerce bekletecek kadar inada sahiptir. Olay ilaç içmek istemeyen bir çocukla karşılaşınca ne olacaktır diye merak etmektir. Öncelikle böyle bir çocuğa sahip iseniz davranış şekliniz gerçekten çok önemli olacaktır. Çocuğa doğru yaklaşımlarda bulunmadığınız sürece onun inadı asla kırılmayacaktır.

İLAÇ KULLANIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  • İlaç içmekte direnen çocuğumuza, ayakta olması ve 45 derecelik dik açıda olması gerekmektedir. Böylelikle zorla vereceğiniz ilacın sonucu, onu boğulma tehlikesinden kurtaracaktır.
  • Vereceğiniz ilaç şurup türü sıvı bir karışım ise, çocuğun ağzının ortasından değilde yan tarafından verilmesi onu direk yutmasına sebep olacaktır. Böylece çocuğun mide bulantısı, öğürme gibi hareketlerini ortadan kaldıracaktır.
  • Eğer vereceğiniz ilacın tadı çok kötü ise, doktorunuza danışarak çocuğunuzun sevdiği besinler arasında vermek daha güzel olacaktır.
  • Çocuğunuza ilaç verirken, ilacı asla güzel birşey olarak tanıtmayınız. İlaca şeker vb. isimler takmayınız. Çocuğunuz yalnız kaldığında tehlikeli bir durum arz edebilir.
  • Küçük çocuklara ilaç içme alışkanlığı yaratmayın, ilaç kullanımında her zaman yanında siz bulunun.
  • İnatla içmemekte ısrar eden bir çocuğa asla sert davranış sergilemeyin. Bu onu iyice soğutacaktır.

Çocuğunuzun ilacı içmeyi kabul ettiği zaman, siz de ona vurgulayarak ilacının sağlık için önemli olduğunu belirtmeniz gerekmektedir.

BEBEKLERDE İLAÇ KULLANIMI

Yine 45 derecelik bir açı ile kullanılması gerekilmelidir. Boğulma riskleri ortadan kaldırılmalıdır. İlacı şırınga veya biberon yardımı olarak ağızın yan taraflarından verilmesi gerekmektedir. İlacı verdikten sonra hemen süt veya su ile takviye edebilirsiniz.

OKUL YAŞINDA Kİ ÇOCUKLARDA İLAÇ KULLANIMI

Okul yaşına gelmiş ve halen daha bu konuda direnen çocuklar için varsa aklınızda bir olay, bu konuyu onlara eğlenceli hale getirerek uygulayabilirsiniz. Çocuğunuza ilacı doktor danışması ile edindiğiniz bilgiler sayesinde, çeşitli besinlerin arasında vererek ona bunu sağlayabilirsiniz. Küçük gıdalar yutturarak, çocuğunuz bunun farkında olmadan ilacı edinebilir. Ama her zaman ilk durum ona sağlığı açısından önemli olduğunu belirtmek olmalıdır.

Share This Post

Post Comment