İşlemeli Yastık Modelleri

Özellikle yeni evlenecek kızların çeyizliklerinde olmasa olmaz parçalardan bir taneside İşlemeli Yastık modelleri dir. Gelin olacak kızın annesi, annennesi, yıllardır bir gelenek olarak getirdiği bu İşlemeli yastık modellerini şimdi torunlarına veya kızına aktarmıştır. İşte İşlemeli yastık yüzlerininde yıllar içinde ki serüveni böyledir. Bir gelenek haline gelmiş evlenecek kızların çeyizlerinde olmazsa olmazlar arasında yerini almıştır.

Peki ya yıllardır bir gelenek olarak gelen başımızı koyduğumuz bu yastıklara neden bukadar özen göstermiştir insan oğlu, kimi işlemeli,kimi işlemesiz, kimi sade, kimi ise çiçek motifli yastık modelleri yıllardır nasıl bir gelenek olarak gelmiş ve hala günümüzde canlılığını nasıl bu kadar iyi bir şekilde sürdürüyor.

Aslında bu konunun bizce tek sebebi var yastığın insan hayatındaki önemi, yastık oldukça önemli bir eşya olduğu için ona verilen değerde artmıştır. A.B.D. yapılan bir konferansta Dr. Mehmet Öz yastıkların ne kadar önemli olduğunu gece uyurken nasıl tip yastıkta yatarsak rahat edebileceğimizi yastıkların insan hayatındaki ve sağlığındaki öneminden bahsettmiştir. Gerçektende insan sağlığı için yastıkların büyük önemi vardır. E bu kadar önemli bir eşyanında Türklerin elinde daha güzel ve hoş bir hale gelmesinide kimse yadırgayamaz bize göre.

Share This Post

Post Comment