Mutfaktaki 10 Doğal “Antibiyotik”

Antibiyotik oldukça kuvvetli bir ilaçtır ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılır ama her hastalandığımızda antibiyotiği koşmak doğru değildir.

Bunun yerine mutfağınızda yer alan doğal takviyeler ile antibiyotik ihtiyacını doğal yollarla karşılayabiliriz. Doğal antibiyotikler için yazımızın devamını okuyunuz.

Türkiye’de Antibiyotik Kullanımı 

Ülkemiz, antibiyotik kullanımında Avrupa sıralamasında en üstte yer alıyor. Hemen hemen her evde bir kutu antibiyotik bulunuyor ve en basit hastalıkların tedavisinde bile antibiyotik kullanmayı tercih ediyoruz. Antibiyotik kullanmanın gerekli olduğu durumlarda, gereksiz kullanımlar nedeniyle, vücudun mikroplarla savaşmasına engellediği ve bağışıklık sistemini zayıflattığı bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmış olsa bile, bu durum antibiyotik kullanımını maalesef azaltmıyor. Bu yüzden, vücutta yer alan zararlı bakteriler, antibiyotiğe karşı direnç kazanıyor. Bu sebeple, her hastalandığımızda antibiyotiğe bel bağlamak yerine, mutfağımızda bulunan doğal takviyeler ile hastalıklarla kurtulma yolu tercih edilmelidir. 

Sarımsak, Soğan

Sarımsak ve soğan, çok eski yıllardan tıbbi bir amaçla kullanılan besinler arasında yer almaktadır. Pastör tarafından yapılan araştırmalarda, mantar ve virüsleri yok ettiği doğrulanmıştır. Aynı zamanda, çiğ tüketilmesi halinde bağışıklık sistemini güçlendirerek kansere karşı koruma sağlar. Bunun dışında bakterilerin çoğalmasını önler ve hücre onarımını kolaylaştırır. Mutfaktaki doğal antibiyotik türleri arasında yer alırlar.

Kefir

Vücut direncini arttıran bir doğal içecek olan kefir, düzenli olarak tüketilmesi halinde, üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu oluyor. Gribal enfeksiyonlara karşı koruma sağlayan kefir, aynı zamanda bağırsakta kanser oluşmasını sağlayan etkenleri ortadan kaldırıyor. Ayrıca probiyotik özelliği bulunan kefir, sindirim sistemine de yararlı. Bunun dışında iştahsızlık, uykusuzluk, sinirsel rahatsızlıklar gibi durumlarda faydalı olan kefir, bronşit, astım, yüksek tansiyon ve ülser hastalıklarının tedavisinde kullanılıyor.

Ispanak

Bir çoğumuzun Temel Reis’ten hatırladığımız ıspanak, bağışıklık sistemine faydalı gelen süper besinler arasında yer alıyor. A, B, C ve E vitaminleri ile birlikte; magnezyum, kalsiyum ve quarcetin de ıspanağın içerisinde bulunuyor. Ispanak bağışıklığı güçlendirerek, enfeksiyonları önlüyor ve bol miktarda C vitamini deposu olması nedeniyle, folik asit ile birlikte vücudu koruduktan sonra, enfeksiyonlar ile savaşıyor. Ispanak ayrıca kalp dostu ve beynin yaşlanmasını geciktiriyor. 

Turp

Maşallah turp gibi tabirinden anlaşıldığı gibi gerçekten de etkili bir besindir. İçerisinde yoğun miktarda zengin C vitamini, fosfor, yüksek diyet lifi ve folik asit bulunan turp, aynı zamanda harika bir sağlık kaynağı. Güçlü antioksidanlar arasında yer alan turp, sahip olduğu yüksek lif sayesinde sindirim ve boşaltım sisteminin düzenli çalışmasını sağlıyor 

Brokoli

Bolca sulforan maddesi içeren brokoli, antioksidan özelliği sayesinde bağışıklığı desteklemektedir. C vitamini ve E vitamini, brokolide bir arada bulunarak, doğal antibiyotik olarak bağışıklık sistemini uyarmaktadır.

Zencefil

Doğada yer alan mucize besinlerden biri olan zencefil, uygun miktarlarda kullanılması halinde üst solunum yolu enfeksiyonlarının, grip ve kanser gibi birçok hastalıktan korunmayı sağlaması nedeniyle faydalıdır. Aynı zamanda hazım ve sindirimi kolaylaştıran zencefil, mide bulantısına da iyi gelmektedir. Bunların haricinde, kolesterolü düşürüp, kanın pıhtılaşmasını önleyen zencefil, ağrı kesici özelliğe de sahiptir

Kırmızı Biber

Potasyum ve C vitamini açısından zengin bir besin olan kırmızı biber, mutaftaki doğal antibiyotikler arasındadır ve özellikle yoğun miktarda C vitamini içermesi nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Potasyum barındırması da kalp krizi riskini düşük seviyelere çekmektedir. Bunun dışında, ağrı kesici ve iltihap giderici etkisi bulunan kırmızı biber, mide asidini düzenlenmesinde ve kolesterolün düşürülmesinde etkilidir. Mikrop öldürücü özelliği sayesinde kış aylarında şifa kaynağı olmaktadır.

Kivi

Oldukça etkili bir C vitamini deposu olan kivi, aynı zamanda antioksidan özelliğine sahiptir ve bu sayede bağışıklığı güçlendirmektedir. Portakaldan daha fazla C vitamini bulunan kividen, günlük 1 adet alınması, ihtiyaç duyulan günlük  C vitamini ihtiyacını fazlasıyla karşılamaktadır. İçinde bulunan pektin, vücudu toksinlerden arındırır ve DNA’yı korur. Bir diğer faydası ise kan şekerini kontrol ederek, lifli bir besin olması sayesinde, sindirimin daha kolay gerçekleşmesini sağlar.

Pırasa

Sağlık açısından çok faydalı bir besin olan pırasa, aynı zamanda kalp dostudur. İçeriğinde bulunan kamferol ve avonoid kan damarlarındaki hasarları giderir. Sülfürlü bileşikleri sayesinde, kolon kanseri ve daha birçok kanser türü karşısında koruyucu etkisi bulunmaktadır. Kalsiyumun vücutta kullanılmasını olumsuz etkilememesi için çok yüksek miktarda tüketilmemelidir. 

Nar

Kış aylarında gribal enfeksiyonların daha fazla artış göstermesi karşısında, nar enfeksiyonlara karşı koruma sağlamakta olan kalp ve damar dostu bir meyvedir. Bir nardan, günlük C vitamini ihtiyacınızın yarısını karşılayabilirsiniz. Nar içeriğinde bulunan polifenoller ve antosiyaninler, tansiyonu düşürmeye ve damar tıkanıklığına azaltmaya birebirdir. Aynı zamanda kansere karşı koruyucu etkisi bulunan nar tüketimi, yapılan fiziksel aktiviteler sonrasında vücutta yorulma hissedilmesini geciktiren doğal antibiyotik olarak bilinmektedir.  

Share This Post

Post Comment