Mutlu Çocuklar Yetiştirmek İçin Ciddi Öneriler

Mutlu Çocuklar yetiştirmenin anahtar yolu tabi ki de mutlu bir aileden geçer. Öncelikle ebeveynlerin mutlu ve birbirlerine karşı saygılı, sevgili olmaları gerekir. Aksi takdirde büyütülen çocukların mutlu olmalarını beklemek biraz zor.

Mutlu ve uyumlu çocuklar yetiştirmenin elbette ki birçok formülü vardır. Bilimsel olarak ortaya çıkartılmış olan ip uçlarının bazılarını sizler için araştırarak bulduk…

  1. Şakalaşmak: Çocuğunuzla şakalaşmak onun sosyal başarısı için kendini hazırlamasına yardımcı olur. Ebeveynler şakalaşarak ve taklitler yaparak, çocuğa yaratıcı düşünmeyi ve stresle başa çıkabilmek için zemin hazırlar.
  2. Olumlu Olmak: Çocuklarına karşı olumsuz duygu ve düşüncelerle yaklaşan ebeveynlerin yanında yetişen çocukların da saldırgan olması çok normal bir durumdur. Çocuğun 5 yaşındayken sergilediği saldırgan davranışlar ileri ki yaşlarda görülen davranışlar ile doğru orantılıdır. Bu nedenle çocuğunuza karşı olumlu yaklaşımlarda bulunmaya çalışın.
  3. Özgürlükçü Olun: Çocuklarınızı biraz özgür bırakmakta fayda var. Yaptığı her hareketini gözlemleyen, her kararına karşı çıkarak müdahale eden ailelerin çocukları; endişeli ve kendine güvensiz bireyler olarak yetişir. Çocuğun yeni deneyimleri yaşamasına da engel olur.
  4. Evliliğinize Zaman Ayırın: Eşinizle birlikte aynı ortamdayken çocuğunuz yanınızdaysa eğer partnerinizi asla ikinci plana atmamalısınız. Sorunların yaşandığı evde sürekli olarak bir halimi söz konusu olur. Bu durum çocuklarınızı sandığınızdan çok daha fazla etkiler.
  5. Mükemmeliyetçi Olmayın: Hayatta hiç kimse kusursuz ve mükemmel değildir. Tabi ki de hepimiz harika anne ve babalar olmayı isteriz ama mükemmel ebeveynler olmak için de kendinize eziyet etmekten vazgeçin. Baskı altında olan ebeveynler aşırı stres yüklenildiği için ebeveynlik yeteneklerini de kaybederler.
  6. Çocuğunuzu Tanıyın: Şimdiye kadar okuduklarınızın arasında en önemli olanı da budur. Çocuğunuzu gerçekten tanımanız ortaya çıkabilecek olan tüm sorunları çözebilmenizde size yardımcı olacak olan altın anahtardır.

Share This Post

Post Comment