Varis Tedavisi Nasıl Olmalı?

Varis belkide kadınların başlarından geçen, en çok korktukları rahatsızlığın başta gelenlerindendir. Bacaklarda ki estetik görüntüyü bozan varis kadınlar için büyük sorun teşkil ediyor olmalıdır. Varis hastalığının en çok görüleni estetik sorun olmakla beraber ciddi sağlık problemleride oluşabilir.

Varis tam olarak nedir?

Varis bacakların toplar damar kısımlarının düzgün bir şekilde çalışmaması sonucu meydana gelir. Bacaklarımızda ki toplar damarlar bacak yüzeyinin en ucundan ve en derininden geçmektedir. Yüzeye yakın toplar damarlar bacak bölgemizde görünür hale gelir. Her toplar damar sistemimizde kapakçıklar mevcuttur. Örneğin ayağa kalktığımız zaman kanın geriye kaçmasını engelleyen kapakçıklar, bozulduğunda ise ayağa kalkarken kan grubu geriye kaçtığı için toplar damarlarda mor ve maviye yakın renkler oluşur. Buda yüzeysel olarak bedenimizde gözükmektedir.

Varis belirtileri neler;

En büyük belirtiler bacak görüntüsünde bozulma oluşmasıdır. Bu estetik gözükmeyen görüntüde akşama doğru özellikle ağrı, kaşıntı, kramp ve şişlik gibi şikayetler meydana gelmektedir. Çok nadir olsa bile varisin kan pırtılaşmasından da oluştuğu bilinmekte.

Varis Tedavisi Varmıdır;

Varis tedavisinin ülkemizde çok geliştiğini söylememiz gerekiyor. Lazer tedavileride farklı yöntemlerle varisin önüne geçmek için kullanılabiliyor. Ayrıca yeni geliştirilen foam-köpük tedavi sürecide buna çok iyi gelmektedir. Varis ameliyatları artık 10 dk kadar sürmekte olup kesin sonuçlar verebiliyor. Hastalar çok kısa sürede yaşamına kaldığı yerden devam edebiliyor.

Nelere dikkat etmemiz gerektiğinde ise;

  • Ayakta fazla durmamamız gerekiyor,
  • Haftada en az 3 gün yürüyüş yapmamız,
  • Bacaklara soğuk su ile kompres yapıp duş yaptırmamız,
  • Güneş ve denizden korkmamamız,
  • Lifli besinler tüketmemiz,
  • Kafeini hayatımızdan çıkartmamız,
  • E vitamini yönünden zengin olan beslenmelere uymamız,
  • Gebelerde yürüyüşe özen göstermemiz,
  • Bol su tüketimi

varisin önüne geçmemizi sağlayacaktır. Varis çorapları faydalı bir tedavi yöntemidir. Varis kremleri ise faydasız olup boşa zaman kaybıdır. Krem toplar damarlara etki etmediği için bir işlev görmemektedir.Erken teşhisle kadınların kabusu olarak adlandırılan bu varis sorunu uzman doktorlar ile görüşerek ortadan kaldırabileceğinizi umud ediyoruz. Unutmayın ki tedavi edilemeyen sorunlar başka sorunlara yol açmakta olup hayatınızı etkileyebilir.

Share This Post

Post Comment