Yangın Merdiveninin Özellikleri – Yangın Merdiveni Nerede Kullanılır?

Yangın Merdiveninin Özellikleri

Yangın; ciddi can kayıplarına sebep olan bir felakettir. Yangın merdiveni, yangın esnasında can kayıplarını azaltmak, dışarıya güvenli çıkış sağlayabilmek ve yangını erkenden söndürmek için üretilmiş son derece önemli bir faktördür.

Bu can kayıplarını en aza indirmek ve en verimli sonucu alabilmek için profesyonel ve deneyimli iş bilirler ile çalışmak gerekmektedir. Deneyimli ve profesyonel firmalar ile binaya uygun yangın merdiveni seçilmeli ve bunların güvenliğinin kontrol edilebilirliği sağlanmalıdır. Bu yangın merdivenleri üretilirken titiz olunması ve dikkat edilmesi gereken faktörlerden bahsedecek olursak. Göze hoş görünmesi ve binayı görsel açıdan tamamlayıp tamamlamamasından ziyade binaya herhangi bir zarar vermemesi ve sağlamlığının garanti altına alınmış olması gerekmektedir. İntizamlı, kuralına uygun ve doğru bir şekilde yapılan yangın kapıları göz ardı edilemeyecek seviyede can kurtarabilmektedir. Bir diğer taraftan bunca yönetmelik olmasına rağmen usulüne uygun yapılmayan yangın merdivenleri yüzünden yaşanan can kayıpları da bir hayli üzücüdür. Merdivenin yapımında kullanılan malzeme demir ve karbonun birleşiminden oluşan son derece dayanıklı bir malzeme olmalıdır.

Ayrıca yangın merdivenleri özel veya kamu binaları olarak farklı şekillerde yapılmaktadır. Tekrar tekrar üstüne basılacak husus ise yangın merdiveni imalatı konusunda kesinlikle profesyonel ve kaliteli iş yapan firmalar ile çalışılmasıdır.

Yangın Merdiveni Nerede Kullanılır?

Yangın merdiveni; yangın ve birçok felaketin olması dâhilinde kullanılabilecek can güvenliğinin korunmasını sağlayarak binayı terk edebilmemize yarayan merdivendir.

Yangın merdiveni, yangın güvenlik önlemleri arasında faal olarak güvenlik ve koruma sağlar. Bariz özelliklerinden birisi de yanmaz yapıda üretilmesidir. Bir diğer tasarlanış özelliği ise yangından kaçış esnasında yön bulmaya yardımcı olmasıdır. Yangın sırasındaki panik hali dolayısıyla yangın merdivenlerinde aydınlatma sistemi ve kaçışı kolaylaştırması için ise korkulukları olmalıdır. Yangın merdiveni üretilirken işçiliğe, kaliteye can güvenliği açısından oldukça önem verilmelidir. İnsanların güvenli ve zararsız bir şekilde güvenli alana tahliye olabilmesi için uygun yönetmeliklere bilfiil uyularak üretilmeli ve inşa edilmelidir. Bir diğer önemli kriter ise insanların en az 120 dakika kalabilmeleri dayanıklılıkta üretilmelidir. Yangın merdiveninin üretimi kadar konumlandırması ve ölçülerine uygun yapılması da oldukça önemli bir husustur.

Son olarak yangın merdiveniyle ilgili göz önünde bulundurulması gereken konuları bir çatı altında toplayacak olursak; yanmaz yapıda olmalı, güvenli tahliyeyi sağlayacak donanımı bulunmalı, doğru üretim ve doğru konumlandırma ve en az 120 dakika dayanıklılık arz etmelidir

ÖZETLE: Yangın Merdiveninin Önemi Ve Özellikleri

Yangın Merdiveni, 1900 yılların başından itibaren kullanılmakta ve önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Özellikle büyük şehirlerde eski evlerin çokluğu ve yangın eğitiminin eksikliği sebebiyle neredeyse her gün çeşitli yangınların çıktığını duyuyoruz.

Çeşitli kazalar veya doğal afetlerin yol açtığı yangınlarda can ve mal kayıpları yaşanmakta ve yangınla yüzleşen kişiler, sosyal yaşamdan kopma veya psikolojik sorunların eşiğine gelebilmektedir. Kazalar veya doğa olayları nedeniyle çıkan yangınlarda, insanlar kendilerinin ve sevdiklerinin canlarının tehlikede hissettikleri için büyük panik yaşayabilmektedir.

Bu sebeple belediyeler bina ruhsatı verirken itfaiye yönetmeliğin de bulunan yangın merdiveni maddesindeki şartlara uygun şekilde yapılması için çeşitli yaptırımlar uygulamaktadır. Toplu yaşanılan yerlerde belirtilen kanunlara göre ve sadece devletin kabul ettiği standartlara uygun yangın merdiveni kurulması gerekmektedir.

Yangın merdivenleri günümüze kadar birçok değişime uğramış, gelişen teknolojiyle farklı malzemeler kullanılmaya başlanmıştır. Daha önce yangın merdiveni yapılmayan binalara bile artık uygun şartlarda yangın merdivenleri kurulabilmektedir. Yangın merdivenleri ülkeden ülkeye, yaşanılan bölgeye ve iklim koşullarına göre değişiklik göstermektedir.

Yangın merdivenleri, hangi koşulda olursa olsun dayanıklı ve sağlam malzemeden üretilmeli ayrıca bölgedeki iklim koşullarını da göz önüne alınarak bir tasarım yapılmalıdır. Binanıza yaptıracağınız yangın merdivenifirmasını da iyi araştırmanız gerekir. Çalışacağınız şirketin tüm belgelerinin tam ve gerekli sertifikaları almış olması da çok önemlidir.

Yılların verdiği tecrübeyle, insan hayatını önemseyerek ve son teknolojiyi kullanarak imalatlarımızı yapmaya devam ediyoruz. Fiyatlarımızı veya merak ettiklerinizi öğrenmek için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Share This Post

Post Comment