Yeni Ehliyet Yasası

Son yıllarda insanları en çok zor durumda bırakan konuların başında geliyor yeni ehliyet yasası. Ancak ümit ediyorum ki iyi bişey olduğu için değiştiriyorlar yasayı.

Eski ehliyet yasasına göre ehliyetini alan her genç rahatlıkla trafiğe çıkıp aracını kullanabiliyorken yeni ehliyet yasasının ardında bu durum biraz değişiyor. Aslına bakılırsa bu yeni ehliyet yasası öncekinden daha güvenilir bir yasa gibi görünüyor. Umarız kolay alışırız.

Bu sistemde ehliyet almak eskisine göre oldukça zorlaşıyor. Ayrıca sadece ehliyeti almakla iş bitmiyor.Sınavlardan başarıyla geçtiniz diyelim. Artık önceden olduğu gibi normal ehliyet değil stajyer ehliyet alacaksınız. Bu stajyer sürücü belgesi 2 yıl süreyle geçerli olacak. Bu süre ise çok önemli. Bu sürede alacağınız 60 ceza puanı veya 2 kez kırmızı ışıkta geçme veya 2 kez hız limitini aşma ya da uyuşturucu ve alkolle araç kullanımı tespit edildiğinde ehliyetinize yani stajyer sürücü belgenize el konulacak. Bunlara asli kusurlu bir şekilde ölümlü veya yaralı kazaya karışmakta dahil.

Peki stajyer sürücü belgemi geri aldıklarında ne yapacağız. Bundan sonra ehliyet sınavlarına yeniden girecek yeniden 2 yıl stajyer olacak ve normal ehliyetinizi bekleyeceksiniz. Bu döngü içinde stajyer sürücü süresinde çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu süre sizi en az iki yıl daha ehliyet alamamanıza sebep olabilir.
Peki stajyer sürücü dönemini başarıyla geçtim normal ehliyetimi nasıl alabilirim?

İşte burasıda o kadar kolay değil. Çünkü stajyerlik dönemini bitiren bir sürücü isterse normal ehliyet için başvuracak. Ancak burda da sürücü bir psiko-teknik değerlendirmeye tabi tutulacak. Eğer bu testi de başarıyla geçerse ehliyet alabilecek. Eğer testi geçezse bütün bu işlemler için tekrar başa dönecek.

Peki ehliyet sınavları nasıl olacak?

Ehliyet sınavları eskiye oranla çok daha zor olacak. Eskiden çözülmüş sorulardan sorular olmayacak. Daha zor sınavlar olacak. Sınavlar eskisi gibi ezbere dayalı değil akıl yürütme sorularından oluşacak.

Ehliyetimi aldım bütün bu işlerden kurtuldum mu?

Tabiki hayır bundan sonra elli yaşına kadar da her 10 yılda bir sağlık kontrolünden geçmeniz gerekecek. 50 ile 65 yaş arasında olanlar 5 yılda birç, 65 yaş ve üstünde olanlar ise 3 yılda bir sağlık kontrolünden geçirilecek.

Bu sınavın bu kadar zor evrelerden geçmesinin en büyük güzelliği artık öyle ipini koparan ehliyet alamayacak. Ehliyet artık kasaptan alınamayacak.

Share This Post

Post Comment